Collection: Sharpening Tools and Equipment: Knife Care

Spyderco's state-of-the-art sharpening system and accessories can help give you the edge you need. Before Spyderco ever made knives, we manufactured the tools to keep them sharp. Our full selection of sharpening products now includes everything from small, lightweight stones that are ideal for touch-ups in the field to our versatile Sharpmaker system that takes the mystery out of sharpening virtually any cutting tool including serrated edges. First we made things sharp... then we made sharp things™.
-
EZE-LAP Diamond Sharpening Stone - Medium 400 grit.
- Regular price
- $63.00
- Regular price
-
- Sale price
- $63.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Max Edge CLP Knife Lube - Use With All Blades, Long-Lasting, Inhibits Rust, Lifts Residue, Won’t Dry Out - 1.5 Oz
- Regular price
- $11.99
- Regular price
-
- Sale price
- $11.99
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Kriegar Extra Wide Double Sided Hanging Strop - Smooth Buffalo Leather, Coarse Suede - Swivel Hook - Yields Sharpest Blade Edges Possible - Great for Pocket Knives, Straight Razors & More - 3" x 21"
- Regular price
- $35.99
- Regular price
-
- Sale price
- $35.99
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Tri-Angle Sharpmaker® Spyderco Knife Sharpener
- Regular price
- $99.00
- Regular price
-
$149.99 - Sale price
- $99.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
KA-BAR Knife Sharpener - Creamid Handle, Carbide Sharpening Inserts - Length 6 3/8”
- Regular price
- $36.00
- Regular price
-
- Sale price
- $36.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
EZE-LAP Shirt Pocket Diamond Sharpener
- Regular price
- $13.90
- Regular price
-
- Sale price
- $13.90
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Kriegar Double Sided Hanging Strop
- Regular price
- $34.95
- Regular price
-
- Sale price
- $34.95
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Eze-Fold Diamond Sharpener - Double Sided - Superfine Diamond / Ceramic
- Regular price
- $47.00
- Regular price
-
- Sale price
- $47.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
- Page 1 of 3
- Next page